• https://www.facebook.com/edosk22
  • https://twitter.com/edosk22
Üyelik Girişi
3 ÜLKE TRAKYA BİSİKLET TURU & AVRUPA GÜNÜ
TÜZÜK
MEDYADA EDOSK
Site Haritası

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ MALZEMELERİ

MALZEMELER
Malzeme seçiminde dikkate alınması gereken en önemli husus; malzemelerin maksada uygunlukları, çok amaçlılıkları, sağlamlıkları ve hafifliklerinin göz önünde bulundurulmasıdır. Malzemelerde doğru olanı kullanmak kadar akılcı olarak da seçim yapmak gerekir. Doğa yürüyüşünde öncelikli malzeme giyimdir. Bunun nedeni yürüyüşte en önemli şeyin vücut sağlığı olduğudur. Vücut sağlığını bozmayacak rahatlıkta ve ferahlıkta giyim malzemeleri gereklidir. Doğa yürüyüşünde de konaklama, yani kampta yapabileceğimiz için kamp malzemeleri de gerekmektedir.
 
 
Ayakkabıdan, şapkaya, çorabımızdan, sırt çantamızdaki yiyeceklere kadar tüm ekipman doğa yürüyüşlerinde bize rahatlığın yanında doğa yürüyüşünün keşif ve macera ruhunu daha fazla hissetmemizi sağlar. Doğa yürüyüşü vücudumuzda endorfin salgılanmasını arttırarak ruhen de kendimizi iyi hissettirir. Bu keyfin teçhizattan kaynaklı bir ıstıraba dönüşmemesi için uygun malzeme listesi, özelliklerini ve bu sporun temel kurallarını anlatmaya çalıştık.
 
 
Doğa yürüyüşlerinde ayakkabı seçimi çok önemlidir. Saatler boyu süren yürüyüşlerde, ayağa tam oturan, bileği burkulmalara karşı destekleyen, tabanı yürüyüş zeminine uygun, kaymayan ve esnek yapıda ayakkabılar seçilmelidir. Mümkünse yünlü veya pamuklu kalın çoraplar tercih edilmeli, sentetik ince çoraplar kullanılmamalıdır.
 
 
Kıyafet seçiminde de terletmeyen ama soğuğa karşıda dirençli bir giyim tarzı tercih edilmelidir. Bu nedenle tek parçalı kalın kıyafetler yerine daha ince hafifi kıyafetler kat kat giyilmelidir. Termal spor içlikler bu spor için kullanışlıdır. İncedirler, soğuğa karşı dirençli olmalarının yanında nefes aldıklarından terin kolayca atılmasını sağlarlar. Yürüyüş esnasında aşırı terleme de üşüme de istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle kat kat giyilmiş ince kıyafetler, duruma göre değiştirilerek vücut ısısının ayarlanmasına olanak sağlar.
 
 
Mevsime göre mutlaka şapka takılmalıdır. Yazın güneşe, kışın soğuğa karşı kullanılacak şapka ayakkabı seçimi kadar önemlidir.
 
 
Doğa yürüyüşlerinde, parkurun zorluğu ve yürüyüş mesafesine göre bir sırt çantası olmalıdır. Sırt çantası vücut ile birlikte hareket edecek şekilde sırta tam oturmuş ve ağırlık merkezini kalçalarımıza verecek şekilde olmalıdır. Aksi takdirde yürüyüş dengesini ve ritmini bozarak sıkıntı yaratır.
 
 
Sırt çantasında yine parkurun zorluk ve uzunluğuna bağlı olarak miktarı farklılaşsa da temelde bulunması gereken malzemeler temelde şunlardır. Su, erzak (kuru incir, kuru kayısı, ceviz fındık gibi enerji veren yiyecekler), terleme veya ıslanma durumlarında hafif yedek kıyafetler, yağmurluk, kibrit ve düdük. Bu malzemenin miktarı ve içeriği rotaya göre kısmen farklılaşsa da temelde bu şekildedir.
Saat
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret396875
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735