• https://www.facebook.com/edosk22
  • https://twitter.com/edosk22
Üyelik Girişi
3 ÜLKE TRAKYA BİSİKLET TURU & AVRUPA GÜNÜ
TÜZÜK
MEDYADA EDOSK
Site Haritası

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ-ETKİNLİKLERİ İÇİN GENEL ÖNERİLER

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
 
 
Artan şehirleşme ile birlikte binaların, motorlu-elektronik araçların ve gürültünün insan hayatında yarattığı bir takım olumsuzluklardan kurtulma adına sportif ve psikolojik olarak yarar getirmesi adına doğa da zaman geçirme aktivitelerinden en temelidir. Doğa yürüyüşü (Hiking) Doğada günübirlik yapılan yürüyüşlere doğa yürüyüşü veya (Hiking) denir. Hiking İngilizce kökenli bir terim olup Türkçeye en iyi çevrim olarak doğa yürüyüşü olarak isimlendirilir. Gerekli önlemleri almak ve teknik donanıma sahip olmak koşulu ile hemen hemen her türlü hava koşulunda yapılabilir.
 
Genellikle sabah başlayıp akşam biten insan etkilerinden olabildiğince arınmış yerlerde yani doğada yapılan iz sürme, patika takibi, dağ ve doğa geçişleri ve yürüyüşleridir. Uzun mesafeli ve kamplı hatta kamp yükü ile yürüyüşü de içeren en az iki günlük faaliyetlere de ‘Trekking’ diye adlandırma yapılabilmektedir.
Kampçılık ise doğa da uygun bir yere çadır kurma, beslenme, doğaya zarar vermeden doğada zaman geçirme faaliyetlerini içermektedir.
 
 
 
DOĞA YÜRÜYÜŞÜ-ETKİNLİKLERİ İÇİN GENEL ÖNERİLER
 
1. Hiking - Trekking etkinlikleri özel yetenek gerektirmese de, yediden yetmişe sağlıklı herkesin yapabildiği bir spor da olsa yine de bilgi edinilmeli, eğitim veya seminer alınmalıdır.
 
2. Profesyonel rehberlerin bile bu sporu keşif dışında tek başlarına yaptıkları pek görülmez. En az üç kişi gidilmelidir.
 
3. Grup düzenini asla bozulmamalıdır. Liderin uyarıları dışına çıkılmamalıdır.
 
4. Yürüyüş sırası; “Rehber – en yavaş ve acemi kişi – grubun geri kalanı – en deneyimli veya artçı rehber” sıralaması şeklindedir. Bu sıra bozulmamalıdır.
 
5. Rehberin hemen ardından en deneyimsiz yürüyüşçüsünün gelmesinden maksat grubun yürüyüşünü bu kişiye göre ayarlayabilmesi ve doğru hızın, doğru temponun sağlanabilmesidir. Yoksa rehber hariç en deneyimli kişi önden giderse aralarda kopmalar yaşanır. En deneyimli kişi veya artçı rehberin en arkada bulunması da geride kalanların güvenliğini sağlamak ve kopmaları önlemektir.
 
6. Yürüyüş rehberini kesinlikle geçmemeye dikkat edin. Bu rehber açısından dikkat dağıtıcı ve sinir bozucu bir durumdur. Gidilecek parkuru ve yolu rehberden daha iyi kimse bilemez.
 
7. Tek sırayı ve tempoyu bozmayın, tempoyu rehber bile bozsa kibarca ve gizlice uyarın.
 
8. Etkinlik yapılacak alana gidene kadar İlk mola bir saat içinde verilmeli ve mola süreleri kısa tutulmalı, vücudun soğumasına izin vermemelidir.
 
9. Yemek molasından sonra tempo biraz düşürülmeli ve dik eğim çıkmamalıdır.
 
10. Dikkat ve düşünceler yürüyüşe ve bulunulan ortama odaklanmalıdır. Yürüyüşe zaten şehir stresinden uzaklaşmak için gelinmiştir.
 
11. Yürüyüş boyunca etrafa dikkat etmeli, doğru rotada ilerlendiğinden emin olunmalı, çeşitli nirengiler alarak yola devam edilmelidir. Bu davranış rotadan sapıldığında sapılan noktaya geri gelinmesine yardımcı olacaktır.
 
12. Doğada arkadaşınızla veya gizli rakibinizle yarışmayın. Kazalar meydana gelebilir, kendinizle de yarışmamaya çalışın bir yere kadar ilerleyebilirsiniz. Doğayla ise asla yarışmamak gerekir. Kazanmak doğa izin vermediği sürece imkânsızdır.
 
13. Doğada paylaşımcı olmak gerekir.
 
14. Gruptan kopup kaybolursanız, kaybolduğunuzu anladığınız noktaya gidin. Aramalara kaybolan kişinin en son görüldüğü noktadan başlanacaktır.
 
15. Kamp haricinde, yürüyüşte oluşan çöpleri atmamalı, yakılmayacak olanlar, hatta tümü geri getirilmelidir.
 
16.Yürüyüş sırasında yamaç veya uçurumdan aşağı taş atmayın ve yuvarlamayın. Aşağıdan başka bir grup geçiyor olabilir.
 
17. Gidiş dönüş saatinin iyi ayarlanması gerekmektedir. Güç ekonomik kullanılmalıdır. Kazaların çoğu dönüşte meydana gelmektedir.
 
18. Mümkünse gidilecek bölgenin bir haritasını veya en azından bir krokisini bulun. Hiçbiri yoksa bölge halkından gidilecek yer hakkında bilgi toplamaya çalışın.
 
19. Devamlı surette yolun sonunu ve hedefi düşünmeyin. Yürüyüş yapmaya bakın, çünkü önemli olan yürüyüşten ve bölgeden tat almanız. Devamlı olarak yürüyüşün varacağı yeri veya bir an önce varmayı düşünürseniz bu sizin isteksiz olduğunuzu gösterdiği gibi, bunalmanıza da neden olacaktır.
 
20. Özenli ve dikkatli adımlar atın. Dengeli, kararlı ve kısa olsun. Vücudunuzu yormamış, yürüyüş sürenizi ve isteğinizi uzatmış olursunuz.
 
21. Kar şartlarında yürüyüş yapıyorsanız, kaya yanlarından geçişte dikkatli olun kar yumuşaktır ve ufakta olsa gizli çukurlar olabilir. Sonra ayak bileğiniz zarar görebilir.
 
22. Kayalık bölgeden geçerken dikkatli olmalı, bağırmamalıdır. Ses çığa etki ettiği gibi, taşlara ve hatta kayalara da etki edebilir.
 
23. El ele tutuşarak veya birbirine sarılarak yapılan yürümeler yürüyüşçüler birbirlerinin dengelerini bozabilmekte, en kötüsü de düşme anında birbirlerini çekebilmektedirler. 
 
 
 
PRATİK BİLGİLER
 
• Yanınızda büyük boy çöp torbası taşıyın. Yağmurluktan tenteye kadar birçok işe yarar.
 
• Terden veya sudan ıslanan giysinizi, yürüyüş süresince kuruması için iyice sıktıktan sonra çantanızın üzerine gererek asın.
 
• Mutlaka bandana taşıyın, geniş kenarlı şapkanız yoksa çöl lejyonerleri gibi kepinizin altından ense ve kulağınızı kapatmak için kullanacaksınız. Yoğun ve kızgın güneş altında çok gereklidir.
 
• Güneşi yansıtsın diye sırf beyaz giymeyin, bu sefer gözünüzü alacaktır. En iyi renk güneş altında bej veya çöl kumu rengidir. Kışında siyah giyinin, hem güneş ışınlarının ısısını toplar, hem de kar üzerinde iseniz yansımaların az da olsa bir kısmını emer. 
Saat
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret396867
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735