• https://www.facebook.com/edosk22
  • https://twitter.com/edosk22
Üyelik Girişi
3 ÜLKE TRAKYA BİSİKLET TURU & AVRUPA GÜNÜ
TÜZÜK
MEDYADA EDOSK
Site Haritası

BİSİKLET TÜRLERİ

BİSİKLET TÜRLERİ:

MTB GURUBU

Dağ Bisikletleri (MTB)

Genellikle en çok tercih edilen bisiklet modelidir. Dağ bisikletleri kendi içinde bir kaç modele ayrılıyor.

 1. Tek Amortisörlü Dağ Bisikletleri

Tek amortisörlü dağ bisikletleri, en yaygın bisikletlerdir. Genellikle bisiklet binicileri tek amortisörlü modelleri tercih ederler. Eğer kayalık ve çok engebeli arazilerde bisiklet kullanmayı düşünmüyorsanız tek amortisörlü bir bisiklet işinizi fazlasıyla görecektir. Tek amortisörlü bisikletlerin amortisörünün kilitlenebilir özellikte “Lock Out” olmasına dikkat ediniz. Çünkü amortisörün sürekli çalışması güç kaybına yol açıyor. Eğer ön amortisörü kilitlerseniz daha az enerji harcarsınız.

 

2. İki Amortisörlü Dağ Bisikletleri

Genellikle bu model bisikletler, iniş için tasarlanmıştır ve günümüzde arazi binişinde de kaliteli olanları kullanım alanı bulmaktadır. Ama ne yazık ki günümüzde bisiklet firmaları sadece görsel güzelliği olan iki amortisörlü bisiklet modellerine yönelmiş durumda. Bu tip modeller normal bir bisiklete göre çok ağırdır. Yaklaşık ağırlıkları 15-30 Kg arasında değişmektedir. Normal bir bisiklet ağırlığı 10-15 Kg arasındadır. Özellikle son yıllarda artan bu tip bisikletler pek kullanışlı değildir. Hatta o kadar ağırdırlar ki sizi bisikletten bezdirir hale getirirler.  Bunun dışında arazide çok yüksek performans ve biraz daha fazla konfor isteyen bazı kullanıcılar  üst model çift amortisörlü dağ bisikletlerini tercih edebilirler.Böyle bir seçim yapıldığında bisikletin 11-15 kg yi geçmemesine dikkat etmelidirler bu bisikletlerin çok kalitelilerinde 10 kg kadar indiğini görebilmekteyiz ancak bunlar çok pahalı aletlerdir. Genel olarak orta ve üst düzey mtb kullacısının çift amortisörlü bir bisiklete gerçekten ihtiyacı olmadığını söyleyebiliriz tabii gerisi kullanıcının özel zevkine kalmıştır…

 

 XC (cross country) veya arazi binişi bisikleti:

Bunlar 26” tekerlek boyutuna sahip her türlü arazi koşulunda kullanılabilen, çoğunlukla sadece ön süspansiyona sahip, arka süspansiyonlu modelleri de olan bisikletlerdir. Bu gurup için en çok kullanım alanı bulan bisiklet çeşidi diyebiliriz aynı zamanda gerektiğinde ince yol lastiği takılarak şehir içinde zevkle kullanabilir gerektiğinde bagaj takarak tura, kamplı turlara gidebilir veyahut sadece hafta sonu gezintilerine (sahilde veya arazide) katılabiliriz… Bu bisikletin türünün gerçek kullanım alanı arazi binişidir. Amortisör olarak en az giriş çıkış mesafesine (çoğunlukla 80-100mm) sahiptirler ve genel olarak mtb gurubunun en hafif bisikletlerini oluşturmaktadırlar dolayısıyla çok iyi tırmanırlar.

 

Freeride ve Trail bisikletler:

Ağır arazi şartlarında, iri kayalıklarla dolu yerlerde mi binmek istiyorsunuz? 1-2 metreye varan atlayışlar mı yapıyorsunuz? Tepelerden yüksek süratlerde inmek hoşunuza mı gidiyor? Çok dik ve teknik inişler mi yapmak istiyorsunuz? Kayalıkların engellerin üzerinde oradan oraya uçmak mı istiyorsunuz? Arazide binerken hiçbir şeyin sizi durdurmasını istemiyor musunuz? Mtb niz ile arasıra akrobatik hareketler yapmaktan hoşlanıyor musunuz? Bunlardan birine evet diyorsanız almanız gereken bisiklet türü freeride veya trail türü bisikletlerdir. Bu tür bisikletler her zaman ön ve arka amortisöre sahiptir ve disk fren sistemi içermektedirler. Freeride daha ağır kullanım şartlarına uygundur ve amortisör mesafesi oldukça fazladır handikap olarak daha ağırdır ve tırmanışlarda sizi azda olsa yavaşlatır (xc ye göre) ancak vereceği konfor ve zevk sizi adeta bu tür bisikletlerin müptelası haline getirebilir. Trail bisikletler ise xc ile freeride arasında geçiş grubudur yani trail bisikletin amortisör mesafesi freeride a göre daha az (xc den daha fazla) ve daha hafiftir dolayısıyla freeride’a göre daha iyi tırmanırlar ancak freeride daha dayanıklı ve inişlerde çok daha süratlidir. Dünyada da genel olarak en çok tercih edilen bisiklet türü de trail ve freeride türüne doğru büyük bir ivmelenme göstermektedir…

 

Downhill (tepe inişi) bisikletleri:

Dağlardan tepelerden çılgınca süratlerle inmek mi istiyorsunuz, 5-10 metreye varan uçuşlar mı yapmak istiyorsunuz? Yüksek dik kayalıklarla dolu bir inişin başına geldiğinizde gözleriniz ışıldıyor kanınıza adrenalin mi pompalanıyor? Hiçbir şey size bisikletle arazide 40-50-80 km/saat hızlara varan inişler kadar zevk vermiyor mu? Cevabınız evet ise almanız gereken tür downhill bisikletidir.  Bu bisikletler her zaman ön ve arka amortisöre ve büyük kuvvetli disk fren sistemine sahipve  mtb gurubu içinde en fazla amortisör mesafesine sahip, en sağlam bisikletlerdir, dezavantaj olarak en ağır bisikletler de bunlardır ve düz yolda ve özellikle tırmanışlarda sizi zorlayabilirler bu yüzden bu bisikletler amacı için alınmalıdır…

 

 YOL BİSİKLETİ GURUBU

 

Yol Yarış bisikletleri:

Hız tutkusu, yüksek performans, bacaklardaki laktik asidin verdiği yanma, inişlerde 80-100 km/h hızlara ulaşmak, asfalta yağ gibi akan bir bisiklet, bunlar sizi heyecanlandırıyor mu? O zaman yol yarış bisikletleri sizin için…   Bu bisikletler yol gurubunun en hızlı en hafif bisikletlerini içermektedirler, sürüş pozisyonları çok rahat değildir ancak son derece aerodinamiktir bunun sonucu olarak düşük hava direncine sahiptirler bu sayede asfalt yollarda son derece hızlı ve uzun mesafeler kolayca alınabilmektedirler, kısaca bu bisikletler için tam bir performans makinesi diyebiliriz,  28” çapında ince ve çok yüksek basınçta kullanılan tekerleklere sahiptirler. Islak yollarda çok dikkatli olmak gerekmektedir, sizin de anlayacağınız gibi bu bisikletler mükemmel hava ve yol koşullarında kullanmak en idealidir, bir çoklarına göre bir kuğu gibi kaymak asfalta akan bir yol bisikletinin zevkini hiçbir bisiklet verememektedir. Dünyada yol yarışları son derece popülerdir. Bunun nedeni seyirci desteği açısından çok müsait olmasıdır, bu yarışlardan en popüler olanları Fransa Turu (Tour de France), İspanya turu vb dir Yurdumuzda da yol yarışları yapılmaktadır, en büyük organizasyon ise Etaplı bir yarış olan Cumhurbaşkanlığı turudur, Uluslar arası bisiklet federasyonuna göre bu müsabakalarda kullanılacak bisikletlerin 6.8 kilodan aşağı olmasına izin verilmemektedir. Eğer yol yarışlarına katılmak istiyorsanız veya asfalta yüksek performansta bisiklet kullanmak istiyorsanız yol yarış bisikletini tercih etmelisiniz. Yine fitness ve spor amaçlı kullanım için yol yarış bisikletlerinin daha alt modellerini tercih edebilirsiniz.

 

 Time Trial (zamana karşı) ve Triatlon bisikletleri:

Bu bisikletler yol yarış bisikletinin genel özelliklerini içermekle birlikte daha yüksek hız ve performans vermekte, daha aerodinamik bir pozisyonda sürüşe izin vermektedirler, ancak dezavantaj olarak yol şok emme kapasitesi daha azdır dolayısıyla biraz daha rahatsız ve uzun yola çok müsait değildir, kadronun daha sert ve bisikletin üzerine iyice yatabilmek için kol dayanakları içerirler dolayısıyla biraz daha ağırdır, ancak bisiklet son derece sert olduğundan pedal kuvvetini yola en iyi şekilde ileten en yüksek performansı verebilen bisikletlerdir, bazen yol sürücüleri ve meraklıları bu tür bisikletleri tercih etmektedirler.

 

Tur bisikletleri:

Uzun turlara çıkmak istiyorsanız, büyük ölçüde bagaj kapasitesine sahip olmak istiyorsanız, bu bisikletleri tercih edebilirsiniz, bu bisikletler yol bisikletlerine göre daha sağlam, yük taşımaya müsait, daha geniş ve konforlu lastiklere sahiptir, dik  yokuşları tırmanmak için vites kapasitesi daha geniştir. Bazen bu bisikletler ön amortisörlü olabilir, bazen yarış bisikleti gidonuna ve yatık bir sürüşe bazen de  mtb gibi düz ve yüksek gidona sahip olabilmektedir, birinci gurup daha rahatsız ancak daha yüksek performans verirken ikinci gurup daha rahat ve konforlu bir sürüşe izin vermektedir.

 

Şehir Bisikletleri:

Eğer bisikleti en çok şehir içi ulaşımda kullanıyorsanız, işinize okulunuza bisikletle gidip geliyorsanız, ufak alışverişler için bisikletinizi kullanıyorsanız veya şehir içinde gezinmekten hoşlanıyorsanız şehir bisikletleri size uygundur. Bu bisikletler aynı zamanda hafif arazi koşullarında sınırlı olarak kullanma imkanı sunmaktadırlar.

 

 

Saat
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret396875
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735