• https://www.facebook.com/edosk22
  • https://twitter.com/edosk22
Üyelik Girişi
3 ÜLKE TRAKYA BİSİKLET TURU & AVRUPA GÜNÜ
TÜZÜK
MEDYADA EDOSK
Site Haritası

PROJE ÇALIŞMALARIMIZ

PROJELERİMİZ

              Edirne Doğa Sporları Kulübü Olarak 2009-2010 yıllarında devam eden 2 projemiz vardır. Bu projeler Avrupa Birliği Eğitim ve Kültür Programlarınca desteklenmiştir.Hazırladığımız ve ilgili yerlere başvurduğumuz 4 farklı alanda projenin de sonuçlarını beklemekteyiz.

1. ‘DOĞA SPOLARI İLE YETİŞKİN MOTİVASYONU’

               Bu proje Avrupa Birliği Eğitimi ve Kültür programları Yetişkin Eğitimi alanı olan Grundtvig Öğrenme Ortaklığı projesidir ve projeyi hazırlayan ve kabul olmasını sağlayan lider kuruluş EDOSK’tur.Toplamda 16.500 Euro hibe desteği almıştır.Ortaklarımız da hareketlilik sayılarına göre hazırladığımız projeden hibeler almışlardır. Ortaklarımız İtalya,Romanya,Çek Cumhuriyeti,Macaristan,Yunanistan ‘dan sivil toplum ve devlet kuruluşlarıdır.Projede amaç doğa sporları ve doğa da yapılacak etkinlikler yolu ile yetişkinlerin motivasyonlarını artırma,problem çözme becerilerini geliştirme, takım çalışmasına dönük yaratıcı bireyler olmalarına yardımcı olmaktır.Bu proje kapsamında 6 ortak ülkede ortakların katılımı ile etkinlikler, toplantılar yoluyla deneyimlerin ve bilgilerin paylaşılması hedeflenmektedir.Ayrıca her kurum ülkesinde kendi hedef grubu ile bir dizi etkinlik yapacaktır.İlk başlangıç toplantısı Türkiye’de yapılmıştır.2. toplantı İtalya’da 3. buluşma Yunanistan da, 4. Buluşma Romanya da, 5. buluşma Macaristan’da 6. buluşma Çek Cumhuriyet’nde  gerçekleştirilecektir.EDOSK eğitmen ve yetişkin öğrencileri bu toplantılara toplamda 12 hareketlilik gerçekleştirecektir. Bu proje ile ilgili oluşturulan web sitesi www.adultmotivation.com yoluyla bilgilendirmeler yapılacaktır. Proje başarılı bir şekilde devam etmektedir

2.İKİ TEKER ÇOK ŞEKER

        Projemiz başka bir alanımız gençlik alanında hazırlanan ve başarılı bulunan bir projedir. EDOSK gençlik birimi proje ekibi projeyi hazırlayarak Avrupa Birliği Eğitim ve Kültür Programları Gençlik Programı Yurtiçi gençlik girişimleri ( Eylem 1.2 ) başlığı altında Ankara da Türk Ulusal ajansına Eylül 2009 döneminde  teslim etmiştir.Proje yaklaşık aynı kategoride 200 proje arasından uygulanmaya değer bulunan 30 proje arasına girmiştir.10 Ocak 2010 da başlamış, 10 Kasım 2010 da sona erecektir. Proje 7500 Euro program desteği hibe olarak almıştır.Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğü, Havsa ÖZALP PETROL, Delta Bisiklet, Star Spor Edirne, projeye destek vermektedir.

    Projenin temel amacı Edirne ilinde dezavantajlı okullarda ( 9 İlköğretim-2 Ortaöğretim ) bisiklet sporu ve potansiyel bisikletle trafiğe çıkma yaşındaki hedef grup öğrencilerine bisiklet sporunu tanıtmak,güvenli bisiklet kullanımını öğretmektir.Okullarda yaklaşık 600 Öğrenci için hafta içi teorik eğitim hafta sonu da pratik eğitim planlanmıştır.Proje süresi ve sonrasında Edirne de bisiklet sporu konusunda bir farkındalık ve bilinç oluşacaktır.Bu sporu daha geliştirerek  yapmak isteyenler de kulüp tarafından desteklenecektir.Bu proje için www.ikitekercokseker.com adlı bir web sayfası oluşturulmuştur.Ayrıntıları bu site de bulabilirsiniz

3.BİSİKLETLE ÖNYARGILARI AŞMAK 

 Bulgaristan daki ortağımız tarafından başvurusu gerçekleştirilen, Bulgaristan Ulusal Ajansı tarafından  Nisan 2010 dönemi kabul edilen  proje Eylem 1.1 başlığı altında bir gençlik değişimi projesi . ‘Bisikletle Önyargıları Aşmak’ Türkiye ve Bulgaristan arasında ortak bir kültür mirası olarak yerini alan Doğu Rodoplar bölgesini keşfe çıkmak üzere oluşturulmuş ortak bir fikrin ürünüdür. Bu fikir Bulgaristan-Sofya’dan Uygulama Araştırma Derneği ve Türkiye-Edirne’den Edirne Doğa Sporları Kulübü tarafından 1-6 Aralık tarihleri arasında Brüksel’de düzenlenen SALTO eğitimi sırasında yapılmış olan ortak istişarelerin neticisinde ortaya çıkmıştır. Daha sonra iki taraftan katılımcılarla beraber geliştirilen ve detaylandırılan fikirler nihayet somut bir gençlik projesi olarak vücut bulmuştur.Temel hedef , iki kesimin de tarihsel kökenlerini anlayıp bunları günümüzün çok kültürlü gerçekliği ile karşılaştırma imkanı bularak ortak önyargılarla mücadele etmektir. Bu kapsamda 8 Türk ve 8 Bulgar gençlerinden ve liderlerden  oluşan 19 kişilik bir grup; Eylül ayında iki hafta süresince sınırların ötesine geçip İslam ve Hristiyanlığın bir arada var olduğu ve içinde hem Türkleri hem de Bulgarları barındıran sınır bölgesi Doğu Rodopların yerel yaşantışını keşfetmek için pedal çevirecekler. Proje, karşılıklı gezici bir değişim şeklinde Kırcaali’den Edirne’ye kadar uzanan bir doğrultuda gerçekleşecek. İki haftalık bir bisiklet yolculuğu boyunca sınır bölgelerindeki yerleşimlerde insanlarla buluşup onların kimliklerine yansıyan yaşantılarını, ve sorunlarını inceleme fırsatının yanında non-formal (geleneksel olmayan) eğitim methodlarını kullanarak sürdülebilir hayat tarzı ve çok kültürlü yaşama dair onların tecrübelerini paylaşma ve anlama yoluyla gençlere daha farklı bir dünya görüşü kazandırma olanağı doğacaktır. Toplamda 12 ay sürecek olan bu proje ile internet, yerel medya, fotoğraf sergileri, yerel topluluklarla yapılmış tartışmalar ve etkinlikleri içeren DVD ler sayesinde ; sınır bölgelerindeki çok kültürlü paylaşım ve işbirliği konusunda iki ülke toplumunda da  farkındalığı arttırma yönünde bir adım atılmış olacaktır.Proje de yapılacak etkinlikleri detaylandırmak amacı ile EDOSK ve Sofya Uygulama Araştırma Derneği yöneticileri Temmuz ayında Sofya da bir ön hazırlık toplantısı yapılacaktır.

OUR PROJECTS

                We have two projects continuing in 2009 and 2010 years as Edirne Nature Sports Club. These projects have been supported by European Union education and culture programs. We are also waiting the results of the four projects which we prepared and applied to related institutions.

1.       “ ADULT MOTIVATION WITH NATURE SPORTS

This is a project of Grundtvig Learning Partnership which is a field of European Union education and culture programs adult education and the leader foundation which prepared the project and enabled it to be accepted is EDOSK. The project which will take place between the years of 2009-2011 has taken 16500 Euros grant support. Our partners have also taken grants from the project we prepared in accordance with their activity numbers. Our partners are governmental and non-governmental organizations from Italy, Romania, Czech Republic, Hungary, and Greece. The aim of the project is to increase the motivation of the adults, develop their problem solving skills, and help them become cooperative individuals via nature sports and activities to be done in the nature. In the scope of this project it is targeted that experiences and information will be shared with activities and meetings by the mutual participation of the partners in six countries. In addition, each organization will organize a series of activities with its targeted group in its own country. First meeting was held in Turkey. Second meeting is going to be in Italy, third meeting is going to be in Greece, fourth meeting is going to be in Romania, fifth meeting is going to be in Hungary, and the last meeting is going to be held in Czech Republic. EDOSK trainers and adult learners will do totally 12 activities in these meetings. Information about the project will be given through the web site www.adultmotivation.com.  The project is carried out successfully.

2. Two Wheel Much Sugar

Another project of us is the one which has been prepared in the field of youth and become successful.  Youth unit project team of EDOSK has prepared the project and submitted it to Turkish National Agency in Ankara during September 2009 period under the title of “European Union Education and Culture Programs National Youth Entrepreneurship (Action 1.2)”. The project has been one of the thirty projects seen enough valuable to be put into practice out of the 200 projects in the same category.  It was started on the 10th January 2009 and will be finished on 10th November 2010. The project has been granted with 7500 Euros as program support. Also, Ministry of Education, Delta Bisiklet, Havsa Özalp Petrol and Star Spor Edirne are supporting the project.

Main goal of the project is to introduce cycling sport to the schools in the disadvantaged areas of Edirne city and training target group of students, who are potentially eligible to get into traffic, safe bicycle riding. For about 600 students theoretical lessons in week days and practical training at weekends at schools have been planned.  During and after the project an increase in awareness of cycling sports in Edirne is expected. The ones who want to go further in this sport are to be supported by the club. The web site, www.ikitekercokseker.com, has been designed for this project. More information is available at this site.

Saat
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret396875
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735