• https://www.facebook.com/edosk22
  • https://twitter.com/edosk22
Üyelik Girişi
3 ÜLKE TRAKYA BİSİKLET TURU & AVRUPA GÜNÜ
TÜZÜK
MEDYADA EDOSK
Site Haritası

EDOSK HAKKINDA


                  

               EDİRNE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ DERNEĞİ

 Edirne Doğa Sporları Kulübü 30-12-2005 Tarihinde Edirne Merkezde kurulmuştur. Kuruluş amacı; Doğa sporları alanında lisanslı sporcuları ile faaliyetler yapmak, sporcular yetiştirmek, insanları doğa ile buluşturacak doğa da profesyonel veya amatör doğa sporları faaliyetleri organize etmektir. Doğayı koruyan ve uyumlu yaşayan bireyler yetiştirmek konusunda birliktelik sağlamak içerisinde yaşanan doğanın tanınmasına katkı sağlamaktır.

      Özellikle doğa sporları alanında Türkiye Dağcılık Federasyonu, Türkiye Kayak Federasyonu,Türkiye Bisiklet Federasyonu,Türkiye Oryantiring Federasyonu, Türkiye Kano-Rafting Federasyonlarında tescil edilmiş üye bir kulüptür.Bu alanda sportif etkinlik ve yarışmalara Lisanslı sporcuları ile katılım hakkına sahiptir. Lisanslı sporcu sayısını arttırmak için her yaştan insanı kulüp bünyesine davet etmektedir. Edirne'de G.S.G.M Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı'ndan tescilli ilk kulüpte EDOSK'dur.

    Gençlik alanında yapılacak her türlü etkinlik ve çalışmaya Özellikle Avrupa Birliği projelerine sıcak bakmakta bu yönde çalışmalar yürütmektedir. Gençlik alanında yapılabilecek bu tür etkinlik işbirliği ve projelere açığız. Gençlik birimimizde Gençlik Lideri, Halk Oyunları Lideri, Resim Eğitmen, İngilizce Eğitmen, Müzik Eğitmen Bilgisayar Eğitmen Liderleri görev yapmaktadır. Unutmayın. Üye olmasanız da etkinliklerimize misafir üye olarak katılabilirsiniz. Doğayı ve Sporu seven her yaştan insanı kulübümüz bünyesinde hareket etmeye çağırıyoruz.

 Kulübümüzün şu an 90 faal üyesi yaklaşık çeşitli branşlarda 250 lisanslı sporcusu kayıtlıdır.

 

 BİSİKLET 
                                    
EDOSK 5 yıldan bu yana bisiklet branşında etkinlikler düzenleyerek insanlara temiz bir çevre, sağlıklı yaşam şansı tanımaya Edirne ‘de öncülük etmiştir.Bir zamanlar bayan bisiklet takımlarının olduğu, bisiklet yarışlarının organize edildiği Edirne’de yıllar sonra bisiklet konusunda farkındalık kazandırmak için çabalarımız boşa gitmemiştir. Sportif amaçlı sporcu yetiştirmek için projeler üretmekteyiz ve halkımızı bisiklet sporunda lisans çıkarmaya teşvik ediyoruz. Bu amaçla çocuk ve gençlere bisiklet sporunun içine dahil etmek ve yarışmacı olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz.Bisiklet konulu bir gençlik değişimi projesi, 1 TR-BL Sınır ötesi proje başvurumuz değerlendirmeyi beklemektedir. Maddi manevi kaynak arayışlarımız, sponsor ve  ilimiz yöneticilerinin desteği ile bunları da başaracağımıza inanıyoruz. Ayrıca EDOSK bünyesinde 1 bisiklet antrenörü kazandırılmıştır . Herkesi daha temiz, daha sağlıklı  bir Dünya için bisikletli yaşama davet ediyoruz.                            

 

DAĞCILIK           

 

Kulübümüz 5 yıldır dağcılık branşında faaliyetlerini yürütmeye devam etmektedir. Dağcılık sporu için Trakya çok uygun coğrafyaya sahip değildir şüphesiz. Ama şu da bilinmelidir ki Hollanda, İngiltere gibi  ülkelerde de coğrafya dağcılık için uygun değildir ve en iyi, tanınmış dağcılardan çoğu bu ülkelerden çıkmıştır.Ama biz Istrancalar da yaptığımız doğa yürüyüşleri, kamplardaki antremanlarımızla Türkiye Dağcılık Federasyonu eğitim ve tırmanışlarına eğitimli sporcularla Edirne yi en iyi şekilde temsil etmekteyiz.Türkiye nin tırmanılması serbest olan  yüksek zirvelerine sporcularımız çıkmıştır ve yurt dışı tırmanışlarımızda olmaktadır.Dağcılık branşı özelikle de spor tırmanışta Edirne Gençlik Spor İl Müdürlüğü ne yapılacak bir yapay tırmanma duvarı ile hızlı bir ivme kazanacaktır. Kulübümüzden 2 dağcılık antrenörü yetişmiştir, federasyonumuzun 2 yıl süren eğitim sürecini tamamlayan 3 sporcusu da mevcuttur. 
                     

 

    GENÇLİK

 


               Edirne’de devletin  resmi gençlik organizasyonu Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı nda kayıtlı kulübü statüsündeyiz. Bu nedenle yıllık olarak çevre, ekoloji, gezi, yabancı dil eğitimleri, fotoğraf sergileri, kampanyalar, eğitim, kurslar, panel, şenlik, konser gibi etkinlikler planlamaktayız. Avrupa Birliği Eğitim ve Kültür programları kapsamında yurt içi ve yurt dışı bir çok seminer, toplantı, çalıştayda gençlerimiz görev almış katılım göstermişlerdir.Yurt dışı proje ortaklıkları  kurulmuş, proje başvuruları yapılmıştır.Halen bir projemiz yürütülmektedir.                                               

 

KANO      

Kano sporunun Edirne ve çevresinde yapılabilmesi için kurulduğumuzdan beri çabalarımız devam ediyor.Kano Federasyonu ile temaslarımız ve uzman görüşlerine göre durgun su kano, deniz kanosu (sea kayak ) yapılabilecek deniz ve göletlerimizin,nehirlerimizin mevcut olduğu tespit edilmiştir. Kano Federasyonu Şurasına ve bir çok yarışmaya gözlem amacı ile kulüp üyelerimiz gitmiştir.Bulgaristan daki kano sporu yapan organizasyonlarla da iletişim içindeyiz.Olimpiyatlarda en çok madalya verilen branşlardan biri olan kano sporu Türkiye de de yeni gelişmektedir.Bu sporu Edirne’de kalıcı hale getirmek için yerel yönetimlerin maddi desteği ile başaracağımıza inanıyorum.                 

 

KAYAK  

            

  Kayak sporu kulübümüzün tescil edilmiş branşlarından bir tanesidir.Ama bu sporu sadece kış aylarında çevredeki kayak merkezleri ve özellikle de Bulgaristan da küçük gruplar ve kişisel olarak bu spor dalını gerçekleştirmekteyiz. 

 

ORYANTİRİNG

Oryantiring: Harita ve pusula yardımıyla arazide bulunan sıralı hedeflerien kısa sürede bulmaya dayalı, zeka ve dayanıklılık isteyen , hedefler arasında ilerlerken strateji kurmayı gerektiren bir spor dalıdır. Ülkemizde askerlerce daha bilinmekle birlikte 2006’da Oryantiring Federasyonu kurulduktan sonra sivillerce de yaygın bir şekilde yapılmaktadır.Yapılış şekline göre ; koşarak, kayakla ve dağ bisikleti ile yapılabilmektedir. Her yaşta kategorisi vardır. Yediden yetmişe herkese uygun bir aile sporudur. Kaybolmadan ilerlemek araziyi iyi okuyabilmeyi ve haritayı üç boyutlu düşünebilmeyi gerektirmektedir.

Saat
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret396875
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735