• https://www.facebook.com/edosk22
  • https://twitter.com/edosk22
Üyelik Girişi
3 ÜLKE TRAKYA BİSİKLET TURU & AVRUPA GÜNÜ
TÜZÜK
MEDYADA EDOSK
Site Haritası

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği (EDOSK)’nin Interreg IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı (2014-2020) kapsamında yürüttüğü, CB005.2.23.053 nolu “Sınır ötesi alanda ekolojik eğitim için ortak girişimler- ECO STRANDZHA” projesinde “Istıranca- Korumak için bir hazine” konferansı 10-11 Mart 2022 tarihlerinde Edirne’de gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Başkanlığı’nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı kapsamında onaylanan ve yürütülmekte olan CB005.2.23.053 nolu “Sınır ötesi alanda ekolojik eğitim için ortak girişimler- ECO STRANDZHA” isimli proje, 17.12.2020- 16.03.2022 tarihleri arasında yürütülecek olup, Bulgaristan Burgas’dan "Bulgaristan Karadeniz Ulusal Birliği" liderliğinde, Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği ortaklığı ve işbirliğinde gerçekleştirilmektedir. 65.243,29 Euro bütçeye sahip projede; Sınır ötesi işbirliği girişimleri ile sürdürülebilir turizm ağının arttırılması amaçlanmaktadır. Projenin ana hedefi; sınır ötesi alanda ve özellikle Istıranca Dağları bölgesinde sürdürülebilir turizmin teşvik edilmesidir. Projeye, Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından eş finansman sağlanmaktadır.

Projenin hedef grubunu Burgas ve Edirne’de 15-18 yaş arası öğrenciler, profesyonel rehberler, STK'lar, hem yerel yetkililer  oluşturmaktadır.

Proje kapsamında uygulanan/ uygulanacak başlıca faaliyetler şunlardır:

  • “Sürdürülebilir turizm rehber kitapçığı”. Her iki ortak tarafından ayrıntılı olarak hazırlanan ve basılan kitapçıklar Edirne ve Burgas’daki etkinliklerde dağıtılmıştır/ dağıtılmaktadır.
  • 15-18 yaş grubundaki öğrencilere yönelik “çevre koruma” konusundaki dersler her iki bölgede de yürütülmektedir. Dersler her iki bölgeden en az 20 okulda, minimum 600 öğrenciye verilecektir.
  • “Profesyonel rehberler için ekolojik eğitim konusunda kapasite geliştirme workshop” etkinliğinin birinci modülü 21-22-23 Şubat 2022 tarihlerinde Burgas'da, ikinci modülü 28 Şubat- 1-2 Mart 2022 tarihlerinde Edirne'de gerçekleştirilmiştir.
  • "Istranca - korumak için bir hazine" başlıklı konferans 10-11 Mart 2022 tarihlerinde Edirne'de düzenlenmiştir.
  • Bulgaristan'da ve Türkiye'de farkındalık kampanyası, tanıtım ve sonuçların yayılması için çalışmalar yapılacaktır. Her iki ortak da tanıtım materyalleri dağıtacak, basın toplantısı düzenleyecek ve basın bültenleri çıkaracaktır. Sürdürülebilir turizm konusunda proje web sayfası tasarlanmıştır. “https://www.ecostrandzha.eu”

Proje kapsamında "Istranca - korumak için bir hazine" başlıklı konferans 10-11 Mart 2022 tarihlerinde Edirne’de gerçekleştirildi. Devlet kurumları, yerel kuruluşlar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden kırk kişinin üzerinde bir katılım olan konferansta, iki gün boyunca “Istrancaların ekolojik durumu, koruma düzeyi ve zorluklar hakkında yeni veriler” konunun uzmanı kişiler tarafından paylaşıldı. Sunumlar iki gün boyunca Türkçe- Bulgarca dillerine çevrildi. Konferansın ilk günü olan 10 Mart 2022 tarihinde yapılan sunumlar;

 Açılış/ Proje ve IPA Programı Tanıtımı: Proje Koordinatörü: Neslihan ÇAKIR

Açılış Konuşmaları: EDOSK adına Yönetim Kurulu Başkanı Nuray ALTIERLER Bulgaristan Karadeniz Ulusal Birliği adına Proje Koordinatörü Aneliya IVANOVA

Konferansın ilk gününde Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı, lisanslı dağcılık sporcusu, orman okulu eğitmeni Bülent Bacıoğlu tarafından “Istrancaların doğal ve kültürel varlıkları, ekolojik durumu ve korunması hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Bulgaristan Istıranca Park Direktörü Rumyana KOSTSOVA park bünyesindeki çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Sunumların bitiminde Bulgaristan Karadeniz Ulusal Birliği adına Proje Koordinatörü Aneliya IVANOVA, EDOSK Proje Koordinatörü Neslihan ÇAKIR, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent BACIOĞLU ve Bulgaristan Istıranca Park Direktörü Rumyana KOSTSOVA’nın katılımıyla bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Proje, Interreg- Ipa Bulgaristan- Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı ve “Istranca Dağları’nın doğal ve kültürel hazineleri” hakkında medyanın ve yerel halkın bilinçlenmesine katkıda bulunmak amacıyla basın mensuplarına bilgi verildi. Katılımcı görüşlerinin alınması ile devam eden ilk gün, değerlendirme, kapanış konuşmaları ve günlük raporun görüşülmesi ile sona erdi.

Konferansın ikinci günü olan 11 Mart 2022 tarihinde Trakya Üniversitesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yılmaz ÇAMLITEPE tarafından “İklim Krizi ve Geçmişten Geleceğe Istırancaların Biyoçeşitliliği” konulu sunum gerçekleştirildi. Istırancaların flora ve fauna çeşitliliği, güncel veriler, iklim krizi ve iklim krizinin Istırancalar’a ve bölgeye etkisi konusunda oldukça detaylı bilgilerin yer aldığı sunum sonrası soru-cevap kısmına geçildi.

Öğle yemeğinin ardından bir “İşbirliği Protokolü” kapsamında sınır ötesi alanda yapılabilecekler konuşuldu. Konferansa katılan kurum, kuruluş ve STK temsilcilerinden Istırancalar hakkında yeni proje konuları ve başvuruları, işbirliğinin devamı konularında görüşler alındı. Görüşlerinin alınması ve proje ekibinin teşekkür konuşması ile  konferans sona erdi.

Projeye, Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından eş finansman sağlanmaktadır. Bu yayın, CCI Numarası 2014TC16I5CB005 olan Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği desteğiyle yayımlanmaktadır. Bu yayının içeriği tamamen Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği sorumluluğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin veya Programın Yönetim Makamının ve Ulusal Otoritenin görüşlerini yansıtmak için alıntılanamaz.”

 

  
1171 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret403095
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.208832.3378
Euro34.786334.9257