• https://www.facebook.com/edosk22
  • https://twitter.com/edosk22
Üyelik Girişi
3 ÜLKE TRAKYA BİSİKLET TURU & AVRUPA GÜNÜ
TÜZÜK
MEDYADA EDOSK
Site Haritası

EDOSK DAĞ ZİRVELERİNİ BIRAKMIYOR

 

            DEMAVEND DAĞI ZİRVESİNDE


               Edirne Doğa Sporları Kulübü dağcılık takımı sporcuları yaz sezonunda da ülke içi ve ülke dışı zirvelere Edirne adını taşımaya devam ediyor.

                Edirne’de şehrin dağcılıkta tek kulübü EDOSK’un genç sporcuları Bilge Çağrı GÜNAY, Ümit SÖNMEZ, Ahmet ALTUN ile zorlu bir tırmanışı daha başarı ile tamamlayarak ülkemize döndüler. İstanbul’dan "Kaya Grup Kaya Halat'ın da desteklediği bu tırmanış, İran’ın en yüksek zirvesi  5671 metrelik Demavend Dağı'na yapıldı.

           Dağcılık ekibi ekipmanları ile 15.06.2011 Çarşamba günü saat 15.00 de Edirne ‘den başlattıkları faaliyette İstanbul üzerinden aktarmalı uçuşlarla Tahran’a İmam Khomeini havalimanına varıldı. Daha sonra araçla Demavend Dağı 1. Kamp yerine varan dağcılar gerekli resmi işlemleri yapıp dağın ilk kamp yerine gidildi ve ardından 2. Kamp yerine ulaşılarak çadır kuruldu. Faaliyetin 3. Günü sabah erkenden kampı toplayan dağcılar 3. Kamp yerine yani 4200 metreye yaklaşık 5 saatlik tırmanış ve 1000 metre yükselerek ulaştılar. Dağcılar burada geçici olarak basınca, yükseltiye, yani dağa uyum sorunu ve iştahsızlık yaşasalar da günü dağa uyum tırmanışları yaparak, dinlenerek zirve için hazırlık ile geçirdiler.


       Faaliyetin 5. Günü 03.00 da hazırlıklar tamamlanarak gece zirve atağı için yola çıkıldı. Zaman zaman yorgunluk ve soğukla beraber Demeavend Dağı’nın dağcılar için çekilmez olan kükürt gazına rağmen zirveye, 5671 metreye kısa aralıklarla vardılar.09.00 da varılan zirvede kükürt gazı ve soğuktan daha fazla etkilenmemek için fotoğraflar çekildi ve inişe geçildi. Kamp toplandı ve yaklaşık 7-8 saatlik bir iniş gerçekleştirildi. İranlı dağcı arkadaşlarının araçları ile Tahran’a varan sporcu ekibi burada İranlı başarılı dağcı Abbas Ranjbari’nin misafirliğinde geçirdiler.

 Dağcılar bu başarılı tırmanışta kendilerine destek olan Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği’ne, Kaya Grup Kaya Halat’a teşekkür ederek ; Daha başarılı tırmanışlar için özellikle Trakya Bölgesinden sponsorluk desteği beklediklerini ifade ettiler.

****  Demavend Dağı 5671 metre (İRAN )
Bilindiği gibi dağcılık sporu, İran da geleneksel ve çok önem verilen bir spor. Ülkede binlerce dağcı yurt içi ve yurt dışı tırmanışlar yapıyor. Demavend Dağı, Elbruz dağ sırasının orta kısmında yer alan bir zirve. Ortadoğu'daki en yüksek zirve olup, Asya'daki en yüksek volkandır. Volkanik olarak etkin olmasa da kükürt depolayan doruk kraterinin yakınlarında, dağın zirvesinde kükürt gazı dağcılara geçici zorluklar yaşatmaktadır."
3256 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret373638
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.296220.3775
Euro21.745521.8326