• https://www.facebook.com/edosk22
  • https://twitter.com/edosk22
Üyelik Girişi
3 ÜLKE TRAKYA BİSİKLET TURU & AVRUPA GÜNÜ
TÜZÜK
MEDYADA EDOSK
Site Haritası

YETİŞKİNLER İÇİN DOĞA SPORLARI www.adultmotivation.com

 

   Yetişkinlere Ağaçla Motivasyon 

      
Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin doğa ile ilgili aktivitelerine her gün bir yenisini ekliyor. 6 yıldır Edirne de sportif ve kültürel yaşama renk katan kulüp artan etkinliklerinin yanı sıra yaratıcı çalışmaları ile de dikkat çekiyor.

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin yürütmekte olduğu AB Eğitim ve Kültür Hayat Boyu Öğrenme projesi ‘Doğa Sporları İle Yetişkin Motivasyonu’ adlı proje kapsamında Yetişkinlere yönelik ‘Ağaç Bilimi ( Dendroloji ) ’konulu seminer çalışması yapılmakta. Bu amaçla Trakya Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim elemanları, Edirne Belediyesi katkıları ile katılımcılara Dendroloji ( Ağaç Bilimi Eğitimi ) veriliyor. Projenin eğitmenleri ise daha önce bir çok başarılı benzer projede EDOSK ile beraber çalışmış Yrd.Doç.Dr Necmettin GÜLER ve Edirne de doğa, peyzaj konusunda çalışmaları ile tanınan Yrd.Doç.Dr Güler DALGIÇ, Yrd.Doç.Dr. Candan ZÜLFİKAR.

Proje koordinatörü Seda Donat BACI ; Çevremizde bilgi-gözlemlerimize dayanarak baktığımızda çoğumuz meyve veren ağaçlardan başka ağaçların özelliklerini, hatta adlarını dahi bilmemekteyiz. Okullarda Fen Bilgisi ve Biyoloji dersleri maalesef dört seçenek ve dört duvar arasına sıkışmış kalmıştır. Yetişkinler ve çocuklar veya gençler meyve veren ama meyve veren ağaçlardan çok doğaya insan faydası olan ağaç türleri ve ağaçlar hakkında genel bilgilere sahip olmaları, doğayı tanıyarak öğrenerek, doğa da daha çok zaman geçirerek hayat motivasyonuna katkı sunmak. Bu kısa eğitim bilgileri ile orta vadede yetişkinler vasıtası ile çocuklara ve gençlere doğa bilgisi aktarımı sağlamaktır.

Buradaki eğitim kapsamda tabiki tüm bitki ve ağaç türlerini öğrenmek mümkün değildir. Bitkiler hakkında genel ve Trakya daki yüzlerce türden 30 a yakın ağaç, çalı türü konusunda genel kültür ve özel bilgilere sahip olabileceğiz. Bu eğitimler EDOSK bünyesinde proje dışında da her yıl tekrarlanacaktır. ‘Diye açıklamalarda bulundu.

Eğitim herkesin başvurabildiği bir gruba 8-9-10 haziran 2011 tarihlerinde sunum olarak Hafızağa Konağı Unesco Selimiye Alan Yönetimi Ofisi nde verildi . Eğitimin görsel -uygulama kısmı ise Selimiye Camii bahçesindeki ağaçlar, Meriç Nehri kenarındaki park ağaçları incelemeleri ve 11 Haziran 2011 tarihinde Istranca Ormanları na inceleme gezisi ile sona erdi.

ASLINDA BİTKİLER VE DOĞA HAKKINDA HİÇ BİRŞEY BİLMEDĞİMİZİ BİZLERE BU EĞİTİM BOYUNCA ORTAYA KOYAN GERÇEK BİLİM İNSANI ORKİDECİ :-) Yrd.Doç Necmettin GÜLER ve Edirne de doğa, peyzaj konusunda çalışmaları ile tanınan Yrd.Doç.Dr Güler DALGIÇ, Yrd.Doç.Dr. Candan ZÜLFİKAR a SONSUZ TEŞEKKÜRLER

 

 2327 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret373636
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.296220.3775
Euro21.745521.8326